m.InfoPage.pl » Moje porady dla ludzi z netu » wersja mobilna.

Powrot do strony glownej m.InfoPage.pl | Wszystkie artykuly - lista


Problemy z dyskiem. Chkdsk na kłopoty.

Data dodania: 2009-01-16 22:38:06

Ojojojoj, to już kolejny raz, jak moje dyski zaczęły szwankować. Domagały się defragmentacji, albo jeszcze gorzej, formatu!!! Oczywiście to moja wina. Defragmentacja powinna być wykonywana systematycznie, niestety, nie u mnie. Nie mam czasu na takie pierdółki ;)


Ja zapisuję pliki jak najszybciej na płytki. Wiadomo, zdjęcia to pliki o przeróżnej wielkości. Dyski pracują przy nich niemiłosiernie! Tak, więc dbam o moje fotki i do mnie należy to aby je skopiować na minimum 3 płyty DVD :) Backup. I tak to robię! Ale do rzeczy. Komenda chkdsk sprawdza poprawność dysku, a nawet reperuje go. Proponuję korzystać z powyższej komendy w trybie awaryjnym. Uruchom ponownie komputer, następnie klawisz F8 proponuję wciskać systematycznie, do pojawienia się menu systemu windows, wybrać tryb awaryjny. Poczekać na uruchomienie się systemu w powyższym trybie oraz, ewentualnie, zalogować się. Następnie należy uruchomić konsolę, w której należy wprowadzić komendę. Inna opcja to uruchomienie komputera z CD z systemem, czyli w biosie przestawić, aby pierwszy sprzęt do uruchomienia systemu był CD/DVD-ROM, a następnie uruchomić komputer z płytą, windows, komputer. I wybrać opcję R, czyli tryb naprawy. Całą komenda wygląda ta:
chkdsk C: /F
Powyższa komenda uruchomi aplikację i sprawdzi dysk: C z parametrem: F, czyli z naprawą błędnych plików. Można także zmienić parametr na /R
chkdsk C: /R
Aplikacja sprawdzania dysku uruchomi się po restarcie komputera. Uważam to za też dobre rozwiązanie. Więcej opcji można samemu przetestować wpisując:
chkdsk /?
Uwaga! Aplikacja może, ale nie musi, naprawić błędy na problematycznym dysku. Jeśli nie uda się rozwiązać problemu za pomocą chkdsk, należy skorzystać z innych aplikacji. Ale jedno jest pewne, należy często robić kopię zapasową najważniejszych plików.

Powrot do strony glownej m.InfoPage.pl | Wszystkie artykuly - lista


Serwis: m.infopage.pl ma charakter edukacyjny. Bardzo prosze nie kopiowac zawartosci mojego serwisu.