m.InfoPage.pl » Moje porady dla ludzi z netu » wersja mobilna.

Powrot do strony glownej m.InfoPage.pl | Wszystkie artykuly - lista


Jak bezpiecznie usunąć pliki z katalogu winsxs w systemie Windows 7..

Data dodania: 2015-02-21 00:36:53

Brak wolnej przestrzeni na dysku, na dzień dzisiejszy, nie jest bolączką. Na rynku znajdują się bardzo pojemne pamięci oraz dyski, które potrafią przechowywać wiele terabajtów danych. Ja jednak stanąłem przed wyborem. Czy poszerzać partycję systemową ryzykując utratę systemu operacyjnego, czy szukać innych rozwiązań na powiększenie tak zwanej "partycji C".

Wybrałem sposób delikatny. Oczyszczanie dysku z danych tymczasowych. Włączyłem wbudowany w system program "Oczyszczanie dysku", który uruchomiłem za pomocą komendy "Cleanmgr" wpisanej w okienko "uruchom" i... coś tam wyczyściłem. Jak się okazało, mało. Zacząłem ręcznie kasować, co się dało. Poprzenosiłem dane na inne dyski oraz inne partycje. W końcu, natrafiłem na podejrzanie wielki katalog: winsxs.


Co to jest? Po co to trzymać? Wywalić? Tak, wywalić, ale z głową. Dowiedziałem się, że katalog winsxs jest bardzo ważnym katalogiem. Jego zawartość to poprawki pobrane w trakcie aktualizacji systemu operacyjnego. Powiększa się z każdą pobraną aktualizacją. Nie jest czyszczony przez system. Niestety, nie wolno usunąć katalogu winsxs z dysku. Można go natomiast odchudzić. Aktualizacje, które zostały zastąpione przez nowsze lub inne aktualizacje są zbędne i to te zbędne aktualizacje można spokojnie usunąć z katalogu winsxs. Aby bezpiecznie usunąć niepotrzebne pliki aktualizacji z katalogu winsxs należy skorzystać z tego samego urządzenia, o którym pisałem powyżej ale z pewnym wyjątkiem. Wpierw aktualizujemy program "Oczyszczanie dysku" poprawką KB2852386, która to zwiększa zakres działania powyższego programu. Aktualizację dla systemu Windows 7 PL, 32 bitowy oraz 64 bitowy można pobrać ze strony producenta. A teraz opowiem Wam, w większości za pomocą obrazów, jak u mnie przebiegało bezpieczne usuwanie plików z katalogu winsxs. Zapraszam :D

Instalacja i chyba był restart maszyny:

Uruchomienie programu do oczyszczania

Wybranie katalogów do oczyszczenia.

Oczyszczanie.

Sprawdzenie ile wyczyściło. Nic nie wyczyściło! Szybka decyzja: restart maszyny.

Po bardzo długim restartowaniu systemu można było zaobserwować różnicę w wielkości katalogu winsxs :D

Na koniec pozostaje mi zadać pytanie: Dlaczego aktualizacja KB2852386 nie instaluje się automatycznie???

Powrot do strony glownej m.InfoPage.pl | Wszystkie artykuly - lista


Serwis: m.infopage.pl ma charakter edukacyjny. Bardzo prosze nie kopiowac zawartosci mojego serwisu.