m.InfoPage.pl » Moje porady dla ludzi z netu » wersja mobilna.

Powrot do strony glownej m.InfoPage.pl | Wszystkie artykuly - lista


Jak włączyć chkdsk? Jak wyłączyć chkdsk za pomocą CMD?

Data dodania: 2013-11-21 18:16:49

Według mnie sprawdzanie dysków powinno się wykonywać raz na miesiąc. Przecież to tylko 12 razy w roku. Nie wszyscy jednak o tym wiedzą, że dzięki tej operacji można zapobiec utracie ważnych danych. Na szczęście większość z nas, od czasu do czasu, zostaje miło zaskoczona przez system Windows i zmuszona do przyglądania się, jak system naprawia nasze pliki i katalogi ;)


Sprawdzenie dysku można wymusić samemu. Wystarczy wybrać:
Właściwości naszego dysku - > zakładka Narzędzia - sekcja Sprawdzanie błędów -> przycisk Sprawdź -> należy zaznaczyć opcję "Skanuj dysk i próbuj odzyskać uszkodzone sektory" -> Rozpocznij
Inny przypadek uruchomienia sprawdzenia dysku może zaistnieć, gdy nieoczekiwanie zostanie wyłączony komputer, na przykład poprzez zanik napięcia, a nasz sprzęt nie jest wyposażony w urządzenie UPS podtrzymujące zasilanie. W trakcie uruchomienia systemu włącza się skanowanie i naprawianie dysku. Pięć poziomów, w trakcie których następuje analiza i ewentualna naprawa plików i katalogów może potrwać. Szczególnie jak posiadamy system zainstalowany na dużej partycji, na przykład na powierzchni 150GB. Dodatkowo, im wyższy poziom sprawdzenia dysku, tym dłużej to trwa. Godzinka z głowy? Zdarza się, że nie mamy wystarczającej ilości wolnego czasu na to, aby system sprawdził poprawność naszych danych. Chcielibyśmy przejść do pracy pomijając ten proces. Oczywiście, można przerwać uruchomienie się sprawdzania dysku. Mamy na to kilka sekund, ale po ponownym restarcie komputera znów będziemy musieli ponownie przerwać uruchomienie sprawdzania dysku. I tak w kółko. Istnieją metody, na pominięcie :) Można na stałe wyłączyć sprawdzanie dysku za pomocą rejestru systemowego, w kluczu:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager
usuwając wartość autocheck autochk * z BootExecute. Takiego rozwiązania nie polecam. Skoro system chce sprawdzić dysk, to należy mu pozwolić. Istnieją jednak sytuacje, gdy sprawdzanie dysku zostało ukończone, ale po ponownym restarcie komputera znów się pojawia. Aby pominąć sprawdzanie dysku należy w konsoli CMD wpisać komendę:
chkntfs /x c:
Polecam. Mi pomogło. Powyższa komenda wyłączyła sprawdzanie dysku C, co pozwoliło mi zaoszczędzić godzinkę na napisanie tego artykułu ;)

Powrot do strony glownej m.InfoPage.pl | Wszystkie artykuly - lista


Serwis: m.infopage.pl ma charakter edukacyjny. Bardzo prosze nie kopiowac zawartosci mojego serwisu.