m.InfoPage.pl » Moje porady dla ludzi z netu » wersja mobilna.

Powrot do strony glownej m.InfoPage.pl | Wszystkie artykuly - lista


Traceroute, czyli gdzie znajduje się komputer, z którym mamy połączenie?

Data dodania: 2009-08-10 11:17:53

Codziennie komunikujecie się miedzy sobą, korzystacie z serwisów informacyjnych, gracie on-line. Większość z Was w ogóle nie zastanawia się, dlaczego może to robić - korzystać z internetu. Jeśli jednak już wiecie, że dane, które w danym momencie czytacie, znajdują się na serwerze, to już dobrze ;) Możliwe, że niektórzy z Was chcieliby się czegoś więcej dowiedzieć o drodze, jaką muszą pokonać pakiety (dane, które czytacie)? Otóż dane muszą przebyć czasami wielokilometrową drogę, aby pojawiły się na monitorze Waszego komputera, przeważnie komunikując się po drodze z różnymi, pośrednimi komputerami (serwerami).


Istnieją narzędzia, dzięki którym możemy prześledzić trasę, jaką muszą przebyć pakiety z danymi, z jednego komputera do drugiego. Najprostszą aplikację mamy wbudowaną w system windows, nazywa się "tracert". Aby wywołać "tracerta", należy wykonać:
Start -> Uruchom...
wpisać "cmd" i nacisnąć "OK". Pojawi nam się okienko dosowe, w którym należy wprowadzić komendę:
tracert
Ten program posiada kilka opcji, które są pomocne w określeniu zachowania się pakietów wysyłanych, jak limit czasowy, lista hostów oraz maksymalną liczbę komputerów pośrednich. Poniżej przedstawiam przykładowy "tracert" do serwisu Wirtualnej Polski (wp.pl): Za komendą "tracert", po spacji, należy wpisać adres ip (internet protocol, np 123.123.123.123, to jest przykład) bądź nazwę domeny (www.nazwa_domeny.pl), którą sobie program sam przeliczy na numer IP, np.
tracert wp.pl
Program ten jest bardzo pomocny przy diagnozowaniu sieci wewnętrznej, w której istnieją stacje pośrednie. Można sprawdzić, jaki jest czas transferu pakietów w milisekundach z jednego komputera do drugiego. W sieci globalnej natomiast, program jest pomocny w diagnozowaniu działania (czy jest on-line) serwisu (lepszy jest ping), którym opiekujemy się, bądź namierzeniu komputera osoby, z którą prowadzimy "gorącą" rozmowę przez komunikator. Mam nadzieję, że jest to pomocna porada.

Powrot do strony glownej m.InfoPage.pl | Wszystkie artykuly - lista


Serwis: m.infopage.pl ma charakter edukacyjny. Bardzo prosze nie kopiowac zawartosci mojego serwisu.