m.InfoPage.pl » Moje porady dla ludzi z netu » wersja mobilna.

Powrot do strony glownej m.InfoPage.pl | Wszystkie artykuly - lista


Obrona katalogu przed wylistowaniem za pomocą pliku .htaccess.

Data dodania: 2009-08-02 00:30:37

Obrona, obrona i jeszcze raz obrona, takie ma zadanie admin swojego serwisu. Kradzież transferu, contentu, poprawa kodu strony, to normalny dzień. Dziś przedstawię dobrze znaną sztuczkę, za pomocą której można ukryć katalog i pliki przed "przypadkowym" wylistowaniem.


Aby zobaczyć zawartość katalogu serwisu, należy wprowadzić adres i nazwę katalogu. Jeśli w tym katalogu nie będzie pliku, rozpoznawanego przez serwer http jako startowy (index.php lub index.html) to pojawi się nam lista plików znajdujących się w katalogu oczywiście, jeśli się tam znajdują. Aby zacząć zabawę z ukrywaniem katalogów i plików należy utworzyć w głównym katalogu naszej strony (tam, gdzie znajduje się index.php lub index.html) plik o nazwie .htaccess i wpisać:
Options -Indexes
lub inną opcją:
IndexIgnore *
Po odświeżeniu strony otrzymacie komunikat:
You don't have permission to access nazwa_katalogu on this server.
Wszystkie katalogi, włącznie z tym, w którym znajduje się .htaccess, nie będą mogły być wylistowane. Jeśli chcecie, aby można było wylistować wasze katalogi należy zmienić znak minus na plus:
Options +Indexes
Jeśli jednak chcecie, aby wszystkie katalogi mogły być wylistowane, a tylko jeden z nich był niewidoczny, to należy skorzystać z opcji:
IndexIgnore nazwa_katalogu_do_ukrycia
Katalog "nazwa_katalogu_do_ukrycia" nie będzie widoczny po wylistowaniu :) Inny przykład ukrywania plików i linku do katalogu wyżej:
IndexIgnore .* *.jpg *.htm
W katalogu nie zobaczymy wylistowanych plików z rozszerzeniem "jpg" i "html" oraz linku, do katalogu wyższego: "Parent Directory"! Uwaga! Po IndexIgnore należy pliki lub katalogi oddzielać "pustym" znakiem (spacja). Jedna linijka kodu, a tyle radości. Polecam poeksperymentować na swoim serwerze. Może się komuś przyda?

Powrot do strony glownej m.InfoPage.pl | Wszystkie artykuly - lista


Serwis: m.infopage.pl ma charakter edukacyjny. Bardzo prosze nie kopiowac zawartosci mojego serwisu.