m.InfoPage.pl » Moje porady dla ludzi z netu » wersja mobilna.

Powrot do strony glownej m.InfoPage.pl | Wszystkie artykuly - lista


Skrót do cmd, do komendy ipconfig /all

Data dodania: 2009-04-20 09:45:42

Fajnie jest coś zautomatyzować :) Codzienne klikanie i wpisywanie komend jest nużące. Dążę do tego, aby jak najbardziej skrócić czas pokazania się wyniku zadania. Przykładem może być codzienne albo i częstsze sprawdzanie IP komputera. Wiadomo, że restart maszyny w niektórych sieciach zmienia adres IP (jeśli jest dynamiczny).


Aby sprawdzić IP naszego komputera w systemie windows należy wykonać "kombinację alpejską":
Start -> Uruchom -> cmd -> Enter -> ipconfig /all -> Enter
Trochę długa ścieżka, do osiągnięcia celu... Oczywiście można to przyśpieszyć szybszym pisaniem na klawiaturze, ale nie o to chodzi. Co powiecie na to, aby kliknąć dwukrotnie ikonkę skrótu znajdującą się na Waszym pulpicie, efektem czego będzie informacja o stanie i adresach IP Waszego komputera? Jeśli dalej zainteresowani tym tematem, to zapraszam do lektury: Kliknij na pulpicie prawym klawiszem myszy i wybierz:
Nowy -> Skrót
Otworzy się okienko kreatora tworzenia skrótu. W miejsce: "Wpisz lokalizację elementu:" wklej:
%Windir%\System32\cmd.exe /k ipconfig /all
i naciśnij klawisz "dalej". W kolejnym i ostatnim kroku należy wpisać nazwę skrótu, np. "IP", a następnie klawisz "Zakończ". Na pulpicie pojawi się nowa ikona pomniejszonego okienka "cmd.exe", o nazwie, jaką mu nadaliśmy, w naszym przypadku: "IP". Dzięki temu skrótowi będzie można sprawdzić wszystkie karty sieciowe na naszym komputerze, ich stan oraz ich IP. PS. Oczywiście można modyfikować komendy wklejone w "lokalizację elementu", na przykład:
%Windir%\System32\cmd.exe /k ipconfig
Według mnie jest to bardzo przydatne udogodnienie.

Powrot do strony glownej m.InfoPage.pl | Wszystkie artykuly - lista


Serwis: m.infopage.pl ma charakter edukacyjny. Bardzo prosze nie kopiowac zawartosci mojego serwisu.